Umíte se stravovat během těhotenství a hubnout po něm?

rodina

Příchod miminka na svět předcházejí u něžného pohlaví výrazné tělesné i duševní změny. Často jsou spojeny se změnou chuti, ale také s přibýváním na váze. Kterým potravinám je třeba se během těhotenství vyhnout, zda je vhodné v tomto období držet diety a jak si zachovat zdravou váhu mluví v rozhovoru pro Pravdu šéfka Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment® PharmDr. Kateřina Skybová.

Těhotenství se spojuje se změnami chuti k jídlu. Proč dochází k těmto výkyvům?

Změny v chutích jsou během těhotenství velmi individuální, některé ženy je pociťují a jiné ne. Stejně samotné chutě se velmi liší – některým těhotných chutí kyselá, jiným sladká či klasická domácí vařená jídla, kterých se neumí dojíst. Podle americké studie, která se tomuto tématu věnovala, v těhotenství klesá citlivost na slanou chuť a stoupá citlivost na chuť trpkou, chuť na sladké a kyselé zůstala nezměněna. Důvod proč se chutě mění souvisí se změnou pohlavních hormonů během těhotenství, ale nejen to. Během těhotenství dochází také ke změně dalších látek a hormonů, jako je oxytocin, leptin a další či ke změně přítomnosti faktorů imunitní odpovědi. Všechny tyto látky vstupují do odezvy na jídlo a mají vliv na chuť. Existuje hypotéza, že změny chuti v těhotenství souvisí se zachováním zdravého těhotenství, ale tato otázka zatím zůstává předmětem studií.

Jaké jsou nejčastější způsoby udržování váhy v těhotenství?

V období těhotenství prochází ženské tělo významnými fyziologickými změnami. Jsou to změny spojené s vylučováním více hormonů, které následně ovlivňují celkové fungování organismu. Mění se metabolismus tuků a cukrů, zvyšuje se potřeba živin, minerálů a vitamínů. Zvyšují se zásoby tuku v těle i objem krve. Je proto normální přibrat na váze. Ale i zde existují limity a váhu je třeba iv tomto období udržovat v normě. Není to až tak náročné, jak by se mohlo zdát. Potřebné je dbát několika základních principů, které jsou pro zdraví maminky i budoucí miminko během těhotenství podstatné, a stravovat se podle pravidel racionální výživy, jejímž cílem je vyváženost a dlouhodobé zdraví.

O která pravidla se jedná?

Ve zkratce je racionální výživa pestrá a vyvážená strava tři až pětkrát denně se zastoupením všech živin – sacharidů, tuků a bílkovin, jakož i minerálů, vitamínů a stopových prvků as dostatkem tekutin. Pro racionální stravování je důležité také správné rozložení zdrojů energie. Ideální je přijmout 55% denní energie ze sacharidů, limitovat je zapotřebí jednoduché cukry, a to na 5 – 10% z celkového příjmu kalorií. 30% příjmu z tuků, z čehož přibližně dvě třetiny by měly tvořit tuky rostlinné, a asi 15% z bílkovin, kde je zase ideální zastoupení spíše živočišných bílkovin, které by měly tvořit až dvě třetiny. Má obsahovat dostatek zeleniny a ovoce, mléčných výrobků (převážně polotučné a zakysané mléčné), libového masa a ryb. Příjem kuchyňské soli nemá být vyšší než 5 gramů denně (jedna čajová lžička včetně soli skryté v potravinách).

Je důležitá i změna v rámci úpravy jídla?

Důležitá je také kuchyňská úprava. Jídla v rámci racionálního stravování je ideální připravovat vařením, dušením, pečením, při minimálním použití oleje a cukru. Denní příjem energie by se měl v rámci racionální výživy pohybovat u žen kolem 9 – 10 000 kJ. Tak je tomu iv prvním trimestru. Ve druhém a třetím trimestru se potřeba energie navyšuje asi o 1000 – 1200 kJ, což není příliš. Proto je při zdravém tloustnutí během těhotenství stále třeba dbát i na velikosti porcí a nepřejídat se.

Je bezpečné držet nějaké diety během těhotenství?

Pozor je třeba dávat také na nedostatek jídla, energie a živin. Při nedostatečné výživě plod neprospívá, jeho vývoj se zpomaluje, může dojít ke spontánnímu potratu, předčasnému porodu, dítě může mít nízkou porodní hmotnost. Během těhotenství se vysloveně nedoporučuje držet diety, vylučovat ze stravy celé skupiny potravin (maso, mléčné výrobky či sacharidová jídla.), ani používat na místo jídla náhrady stravy.

Přibírání na hmotnosti je běžným jevem během těhotenství?

Je to zcela normální, ale zažité tvrzení, že v těhotenství je třeba jíst za dva, není myšleno doslovně. Určitě není třeba jíst dvojnásobná množství, než byla žena zvyklá. Během prvního trimestru nepřichází k výraznému navýšení energetické spotřeby, proto není třeba navyšovat ani přijímané kalorie. Všechno je však individuální, někomu chutná v tomto období více, jiná žena nemůže jídlo ani vidět. V prvním trimestru ženy většinou přiberou přibližně 2 kilogramy. Ve druhém a třetím trimestru dochází k nárůstu hmotnosti asi 300 – 500 g za týden. Doporučený přírůstek hmotnosti budoucí maminky je závislý i na její váze před otěhotněním, a tedy na jejím BMI – body mass index (viz tabulka níže).

Další články autora

U kterého prodejce koupit dětem lehká, kvalitní a cenově dostupná jízdní kola? 

Mít jakkoli velké děti se sebou nese doslova povinnost rodičů, aby jim zajistili dostatek sportu...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich...

Pánská rozlučka se svobodou: Start nové životní etapy

Pánská rozlučka se svobodou je událost, která představuje poslední hurá před vstupem do manželského života....

Nevíte si s něčím rady? Svěřte se do rukou kvalitní věštírny

Měli jste možnost vyslechnout si pár mouder od věštkyně, kartářky? Stalo se vám, že to,...

Nejnovější články

U kterého prodejce koupit dětem lehká, kvalitní a cenově dostupná jízdní kola? 

Mít jakkoli velké děti se sebou nese doslova povinnost rodičů, aby jim zajistili dostatek sportu...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich...

Pánská rozlučka se svobodou: Start nové životní etapy

Pánská rozlučka se svobodou je událost, která představuje poslední hurá před vstupem do manželského života....
- Reklama -PR článek