Myslíte, že jste si připravili zdravé a nekalorické jídlo? Pozor na časté omyly i u zeleniny či ovoce: 6 rad, jak ani na podzim nepřibrat a přitom si dodat energii!

rodina

Myslíte si, že jste si udělali nekalorickou a zdravou pochoutku? Co když se mýlíte. Základy vysvětluje odbornice. Jak podpořit životní energii? Čemu je třeba se vyhnout a co naopak pomáhá?

TOP triky od odbornice: Jak si na podzim dodat energii a bez kalorií
Nic se vám nechce, nedokážete, počasí vás deptá, jste unavená, nemáte na nic náladu ani chuť? Abyste se alespoň trochu nakopli, často sáhnete po různých života-budičích, které vám na chvíli dodají energii. Když už chcete mlsat, tak rozumně.

Na každého účinkuje něco jiného. Při útlumu, po obědě, únavě či podzimní depce někoho povzbudí kus čokolády, jiného ovoce či ořechy.

„Pokud to nepřeženete s množstvím, které by vaše tělo jen zatížilo, tak proč ne. A samozřejmě dobrá káva či kvalitní čaj také učiní své. Pomůže také dobrý osvěžující nápoj s bylinkami a citrónem nebo zeleninový talíř s vysokým obsahem vody,“ vysvětlila ředitelka Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment® PharmDr. Kateřina Skybová.

Džus a smoothie mohou být kalorickou bombou
Krátkodobým života-budičemjsou také smoothie nebo čerstvé ovocné šťávy, které jsou plné vitamínů. No myslete na to, že obsahují poměrně mnoho kalorií a rychlých cukrů.

„Smoothie, které sestává z ovoce, zeleniny, ořechů, semínek, sladidel, ořechových másel či proteinových prášků může obsahovat značné množství energie, která je velmi dobře využitelná, jelikož jsou potraviny rozmixovány na malé části a dobře se vstřebávají v trávicím traktu.

Smoothie tak dodá energii, ale při hubnutí není zrovna ideální. Smoothies a šťávy tedy nemusí být problémem, ale uvědomte si kalorické hodnoty potravin, které jdete odšťavňovat nebo mixovat,“ upozornila odbornice na zdravé stravování.

Kreativní sladkosti
Když máte během nepříznivého počasí, po obědě nebo během útlumu neodolatelnou chuť na různé sladkosti, mějte po ruce doma připravené sušenky například z ovesných vloček. Jsou lepší alternativou než ty, které koupíte v obchodě, protože víte, co jste do nich dali.

„Třeba vědět, že kombinace obilných vloček, medu, ořechů, semínek či sušeného ovoce se energeticky může přibližovat i jednomu hlavnímu jídlu. Chcete-li hubnout, dejte pozor a vyberte si raději jogurt s ovocem. Pokud si chcete jen pochutnat, tak proč ne, ale s mírou,“ navrhuje.

U zeleniny pozor, až ji nepřipravíte příliš mastnou
Chladnější počasí nám přirozeně mění chutě. Během podzimu by proto ve vašem každodenním menu měly dominovat sezónní a lokální potraviny, tedy dýně, rajčata, kořenová zelenina a ovoce.

„Přecházíme z letních salátů na podzimní polévky, přívarky či pečenou zeleninu s masem či přílohou. Nedělejte je příliš mastné, ať vás nezatíží a neunaví. Také je není třeba převařovat jako za starých časů. Uvařte je tak akorát, al dente. Se správným pepřem jsou sami o sobě skvělým života-budičem plným vitamínů a chutí,“ vysvětlila Skybová.

Odbornice na zdravou výživu doporučuje, jak podpořit životní energii. Není to jednorázová záležitost, ale běh na dlouhou trať. Cestou k úspěchu je tolik zmiňovaný zdravý a přirozený životní styl. Zde je několik základních bodů.

  1. Vyvážená a pestrá strava. Pravidelně a v adekvátním množství

Pokud se přejídáme, trávením si odebíráme energii. Jíme-li a pijeme málo, nebo nevyváženě či jednostranně a potraviny bez výživové hodnoty, naše tělo strádá a jsme slabí a unavení. Únava často přichází i při nedostatečném příjmu bílkovin, které

přijímáme z masa, vajec, mléčných výrobků, ale také rostlinných zdrojů – celozrnných potravin či luštěnin.

  1. Jednoduchost ve stravování

Pestrost neznamená, že jídla překombinujeme. Znamená, že strava je rozmanitá, se spoustou zeleniny, ovoce, mléčných výrobků, masa, vajec, ryb, obilovin a luštěnin. Nemusí však být všechno v jednom jídle. V jednoduchosti je krása.

  1. Pitný režim

Denně potřebujeme přijmout asi 40 ml tekutin na kg váhy. Proto je ideální vypít alespoň 1,5 – 2 l vody či čaje. Mléko, kávu a alkohol do pitného režimu nepočítáme.

  1. Pohyb

Pravidelný pohyb nám dodává energii. Když se cítíte unaveně, vyběhněte na čerstvý vzduch. I když se vám možná nechce, když se zvedne tep, stoupne i nálada a energie.

  1. Dodržujte rytmus těla a dobře se vyspěte

Církadiánní rytmus je tělu daný od přírody. Je to rytmus, který ovlivňuje vylučování hormonů, trávení a celkově fungování organismu. Tomuto rytmu vyhovuje i lehčí večeře, nepříliš pozdní spánek či vystavování se modrému světlu

Další články autora

Nosiče kol a jejich rozdělení dle druhu

Na výlet či dovolenou se můžete vydat autem i se svými koly. Ovšem, abyste je...

Které hračky koupit dětem, aby je zabavily po čas celých prázdnin?

Ať už máme děti maličké, větší nebo velké, většina rodičů se doslova děsí prázdnin a...

Díky estetickým problémům již nemusíte žít dvojí život, máme pro vás řešení

Estetických problémů existuje celá řada. Je pravdou, že některé z nich velmi ovlivňují plnohodnotný život a...

Existují místa, kde se rozhodně nudit nebudete, a dokonce vás obohatí

Praha je bezpochyby město, které může nabídnout nejen svoji historii a památky, ale také zde...

Nejnovější články

Nosiče kol a jejich rozdělení dle druhu

Na výlet či dovolenou se můžete vydat autem i se svými koly. Ovšem, abyste je...

Které hračky koupit dětem, aby je zabavily po čas celých prázdnin?

Ať už máme děti maličké, větší nebo velké, většina rodičů se doslova děsí prázdnin a...

Díky estetickým problémům již nemusíte žít dvojí život, máme pro vás řešení

Estetických problémů existuje celá řada. Je pravdou, že některé z nich velmi ovlivňují plnohodnotný život a...
- Reklama -PR článek